Môžem otehotnieť aj napriek chorobe štítnej žľazy?

Zodpovedané
4. aug 2022

Dobrý deň,

snažíme sa o druhé dieťa už 5 mesiacov. Prvé sa podarilo po 3 mes. no vtedy sa mi prejavila choroba štítnej žľazy, tvoria sa mi proti nej protilátky v tele. Tento týždeň po roku na kontrole u endo mi na sone zistil, že je nehomogénna a TSH som mala 5,3. Nasadil mi Euthyrox 25. Mam ľahkú hypotyreózu.

Moja otázka znie, či sa dá otehotnieť aj napriek takému TSH alebo mám kontaktovať aj gynekológa?

Môžem brať Femibion 1?

Ďakujem za vašu odpoveď.

Dobrý deň,

je možné otehotnieť, samozrejme. A je výborné, že máte nasadenú liečbu už teraz (pre správny vývoj plodu). Mohlo by Vám to dokonca pomôcť otehotnieť. Ak otehotniete, kontaktujte svojho endokrinológa, naplánuje ďalšiu kontrolu. Je možné, že Vám bude nutné liečbu znova časom upraviť.

Femibion 1 kľudne už prekoncepčne užívajte (hlavne kyselina listová je potrebná).

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník