Ako si môže SZČO navýšiť výšku materskej dávky?

Zodpovedané
6. máj 2024

Dobrý deň,

som v 5. týždni tehotenstva a som SZČO. Od 3/2022 do 9/2022 som pracovala na dohodu, od 10/2022 dodnes pracujem ako SZČO. Od 10/2022 do 10/2023 som si platila dobrovoľné nemocenské poistenie (minimálne) a od 10/2023 platím minimálne povinné nemocenské poistenie. Naďalej chcem počas tehotenstva pracovať ako SZČO.

Je možnosť si odvody navýšiť, aby mi vyšla najvyššia materská?

Ako na to?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

navýšiť materskú by sa dalo súbehom zamestnania so SZČO.

Dni nemocenského poistenia z DNP by sa mohli pripočítať k dňom nového zamestnania a za szčo by mohol súbežne tiež vzniknúť ďalší nárok na materskú (potrebujete 270 dní nemocenského poistenia za SZČO).

Odvody si neviete navýšiť. Tie sa vypočítajú z vymeriavacieho základu podľa podaného daňového priznania.

S prianím pekného dňa,
Lenka