Na koľko dní dovolenky mám nárok po troch materských?

Zodpovedané
6. máj 2024

Dobrý deň,

plánujem návrat do práce po reťazových pôrodoch. Naposledy som pracovala v roku 2016, pracovný pomer bol na neurčito. Teraz sa vraciam späť. Na prvú MD som nastúpila rovno z práce 26.03.2016 do 18.11.2016 (156 pracovných dní počas MD a 56 pracovných dní za prvé 3 mesiace v roku). Druhá MD začala od 06.02.2018 do 24.09.2018 (157 pracovných dní) a tretia posledná MD začala 25.03.2021 do 17.11.2021 (162 pracovných dní).

Na koľko dní mám nárok na dovolenku za tie 3 materské?

Môže mi ju zamestnávateľ nejako krátiť?

Musím vedieť koľko bolo počas ktorej MD pracovných dní, alebo stačí počítať 1/12 za každý mesiac a neúplne mesiace škrtnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dovolenku máte počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie.

Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12. Záleží od presného dátumu nastúpenia a skončenia materskej dovolenky.

V roku 2016 ste na rodičovskej dovolenke boli od 19.11.2016 - 31.12.2016 = cca 29 pracovných dní, čo je menej ako 100 pracovných dní, preto sa za tento rok celoročný nárok dovolenky krátiť nebude.

V roku 2017 ste boli iba na rodičovskej dovolenke, nárok na dovolenku nevznikne.

V roku 2018 ste boli na rodičovskej dovolenke cca 91 pracovných dní, preto aj za tento rok budete mať celoročný nárok na dovolenku.

V roku 2019 a v 2020 Vám nevznikol nárok na dovolenku, boli ste iba na RD.
V roku 2021 ste boli na RD cca 88 pracovných dní a preto aj v tomto roku budete mať celoročný nárok na dovolenku a nárok sa krátiť nebude.

Je potrebné rozlišovať koľko pracovných dní ste boli na MD, koľko na RD v priebehu jedného roka. Ak by bolo v jednom roku obdobie RD dlhšie ako 100 pracovných dní, až vtedy by sa nárok na dovolenku krátil.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú štyri týždne (20 dní).

S prianím pekného dňa,
Lenka