Štípu a režú ma oči. O aký problém ide?

Zodpovedané
6. máj 2024

Dobrý deň,

už nejakú dobu ma štípu/režú oči. V lekárni mi poradili Vidisic a Septozinc, čo čiastočne aj pomohlo. Najhoršie to bývalo ráno po zobudení. Skúsila som aj zmeniť kozmetiku a hlavne make-up a maskaru, ale bez nejakého väčšieho efektu.

Asi 8 mesiacov som užívala Prothazin a myslím si, že to môže byť aj z toho, pretože som mala z neho aj iné vedľajšie príznaky. Mám 26 rokov a nikdy som nemala žiadne problémy s očami a ani nebola na očnom.

Vedeli by ste mi prosím niečo poradiť, aby oči prestali štípať a rezať úplne?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaše ťažkosti sú zhodné s ťažkosťami suchého oka. Keďže máte ťažkosti najmä ráno, tak najpravdepodobnejšia príčina je najskôr dysfunkcia tzv. meibomových žliaz vo viečkach, čo vedie následne k rýchlemu vyparovaniu sĺz a suchému oku.

Liek Prothazin je antihistaminikum, ktoré zhoršuje príznaky suchého oka.

Odporúčam Vám kvapky Hyalfid 3x/d a k tomu hygienu a masáž viečok na doma podľa priloženého návodu. Ak sa to nezlepší, máme aj iné možnosti zlepšenia funkcie meibomových žliaz ako je napr. ambulantná liečba MeibomTherapy.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,

Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk