Môžu sa odmietnutím dedičstva po otcovi preniesť jeho dlhy na moju maloletú dcéru?

Zodpovedané
22. júl 2019

Dobrý deň,

moji rodičia sa rozviedli, keď som mala 1 rok. Odvtedy som s otcom nemala žiaden kontakt. Neskôr sa oženil, mal 2 ďalšie deti a následne sa opäť rozviedol.

Teraz, po 36 rokoch, ma vyhľadali nevlastní súrodenci s tým, že otec zomrel a musí sa doriešiť dedičstvo.

Ako som sa od nich dozvedela, otec bol alkoholik, nevlastnil nič, len starú chalupu minimálnej hodnoty (aj to na pozemku, ktorý nie je jeho, ale jeho sestry). Mal však množstvo dlhov (v zdravotnej, sociálnej poisťovni, v nebankových spoločnostiach - ich presnú výšku ešte stále nevieme).

Chcem "dedičstvo" odmietnuť, avšak údajne by sa potom prenieslo na moju 11-ročnú dcérku, ktorú by potom v konaní (ako maloletú) zastupoval súd.

Neviem si rady, aké by bolo najlepšie riešenie tejto situácie. Nechcem za otca platiť jeho dlžoby, bol to pre mňa cudzí človek.

Je lepšie vzdať sa dedičstva v prospech nevlastných súrodencov? Či aj v tomto prípade platí to, čo pri odmietnutí dedičstva - teda by to opäť "prešlo" na moju dcérku? Ak sa vzdám dedičstva alebo ho odmietnem, som aj tak povinná platiť súdne trovy notárovi?

Ďakujem veľmi pekne za Vašu radu

Dobrý deň,

odmietnuť dedičstvo môžete nielen Vy, ale aj Vaše dieťa v zastúpení Vašom a po odsúhlasení poručenským súdom.

Súd takéto odmietnutie akceptuje ako “v prospech dieťaťa”.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu