Prečo 2-mesačné bábätko odmieta prsník?

Zodpovedané
6. máj 2024

Dobrý deň,

máme 2-mesačné bábätko, ktoré dojčím a prikrmujem cievkou. Posledné 3 dni strašne pri dojčení plače, hlavne večer každý cuc a znovu sa to opakuje pri každom preglgnutí.

Dcérka je inak úplne dobre bábätko, je úplne kľudná, pozerá, usmieva sa. Akonáhle má ísť papať, tak začne robiť toto. Musí byť hladná, pretože vôbec nevypila. K cievke sa ani nedostaneme, pretože to končí strašným plačom. Nedá sa utíšiť. Potom ju idem uspať a zrazu spinká ako keby ani nepotrebovala jesť.

Bojím sa že bude dehydrovaná, keď nič nechce papať. V noci a ráno mi to nerobí, ale okolo obeda to začne.

Ako jej môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete, či plače aj pri dokrme cievkou. Predpokladám, že nie. Pokiaľ je to tak, potom môže byť plač spôsobený nižším tokom mlieka. K večeru klesá hladina hormónov v krvi a tok mlieka môže byť nižší, bábätko reaguje plačom.

Odporúčam pri každom dojčení striedať prsia aj niekoľkokrát, a to vždy, keď sa bábo začne hnevať. Môžete tiež skúsiť meniť polohy. Pokiaľ sa stále bábo hnevá, pridajte cievku, ale len ako dočasné riešenie. Ide o opätovné navýšenie laktácie. Veľmi pomáha napríklad predojčiť niekoľko nocí. Vziať si bábo k sebe do postele a dojčiť v priebehu noci.

Strážte pocikané plienky. Bábätko by malo mať minimálne 6 a viac pocikaných plienok za 24 hodín. To značí dostatok tekutín.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová