Ako liečiť syndróm suchých očí?

Zodpovedané
6. máj 2024

Dobrý deň,

asi pred mesiacom som vysadil Prothazin.

Mohol mi tento liek spustiť syndróm suchých oči?

Postupne sa oči zlepšovali, až som prechladol. Jedného dňa som sa zobudil a oči uplme štípali a boli červené. V lekárni mi pani poradila kvapky Ocutein a gél Vidisic. O niečo sa to zlepšilo, ale stále to nie je bez problémov. Dnes mi dal obvodný kvapky do oči Tobradex, ale vravel, že tam zápal asi nebude.

Vedeli by ste mi niečo poradiť, aby ma oči prestali štípať a rezať?

Najhoršie to je asi po spánku. Zistil som, že teraz keď je taká zima vonku ráno, tak mi to tie oči po chvíli tak upokojí.

Ďakujem

Dobrý deň,

Liek Prothazin je antihistaminikum, ktoré zhoršuje príznaky suchého oka.

Keďže máte ťažkosti najmä ráno, tak najpravdepodobnejšia príčina je najskôr dysfunkcia tzv. meibomových žliaz vo viečkach, čo vedie následne k rýchlemu vyparovaniu sĺz a suchému oku.

Odporúčam Vám kvapky Hyalfid 3x/d a k tomu hygienu a masáž viečok na doma podľa priloženého návodu. Ak sa to nezlepší, máme aj iné možnosti zlepšenia funkcie meibomových žliaz - ambulantná liečba MeibomTherapy.

Kvapky Tobradex aplikujte spolu 10 dní 4x/d. Neukončite liečbu skôr, aby nevznikli rezistencie.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk