Ako vychovávať teenagera?

Zodpovedané
7. máj 2024

Dobrý deň,

môj syn má 13 rokov a ja som v koncoch. Školský rok sme začali s jednotkami, snažil sa, chodil na tréningy na teamový šport. Pred Vianocami ochorel a ťahalo sa to s ním ďalšie 3 mesiace. Nechodil do školy a ani na tréningy. Teraz sa nevieme vrátiť do normálu. V škole má samé zlé známky, tréningy fláka a odmieta tam chodiť. Stále si niečo vymyslí, že prečo nemôže. Keď nebude športovať, tak doma je na nevydržanie, lebo má veľa energie. Už som zvažovala ho odhlásiť, ale tréner ma presvedčil.

Vraj nech zostane, že má potenciál a videl v ňom predtým ako ochorel obrovskú snahu. Stratil motiváciu na všetko. Neustále klame, zavádza, je drzý, kričí po nás a háda sa. So školou sa mu snažím pomáhať, ale odmieta. Vždy pred písomkou všeko vie a potom dostane 3 - 4.

Som zúfalá, lebo z jednotkára je zrazu trojkár/štvorkár a zo snaživého športovca sa stal vyhovárač prečo to nejde. Snažíme sa ho motivovať, ale nič nepomáha. Je to len horšie.

Viete nám poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. V posledných mesiacoch nás prenasledovali zdravotné ťažkosti, preto sa Vám ospravedlňujeme, že odpovedáme až teraz. Ak sa Vaša situácia medzitým vyriešila, tak nás to teší.

Všeobecne nám to pripadá ako strata učebných návykov a motivácie. Ani pre dospelého, nie to ešte pre tínedžera, nie je ľahké vrátiť sa po dlhotrvajúcej chorobe do bežného pracovného/školského života. Mnohé činnosti, ktoré vykonávame automaticky, zrazu vyžadujú naše sústredenie. Ak mal predtým zabehnutý režim, napr. škola - úlohy - tréning - PC (alebo niečo, čo ho bavilo), ten sa dlhotrvajúcou chorobou narušil a jeho opätovné nastavenie bude určite trvať dlhší čas.

Predpokladáme, že ste veľa úloh robili aj doma, predsa len väčšine žiakov najviac vyhovuje učenie sa v škole a doma len krátke preopakovanie. Bolo by vhodné, aby ste sa porozprávali s učiteľmi a našli spoločne spôsob ako ho motivovať k učeniu.

Taktiež si myslíme, že aj keď to nechce pripustiť (veď je to pubertiak), má problém sa znova naštartovať. Z mnohého vypadol, klesol u neho výkon v škole a určite aj forma pri športe. Zrejme si to aj uvedomuje a robí ramená na vás, keď mu chcete pomôcť, lebo nechce pripustiť, že to nezvládne sám. Takto však vzniká začarovaný kruh, lebo ak mu nepomôže dospelý, alebo starší kamarát, do pôvodného režimu sa bude dostávať dlho a zažije veľa neúspechov, ktoré ho môžu ešte viac demotivovať.

Nevieme o akú chorobu išlo, ale skúste sa ho popýtať, či je už v poriadku fyzicky. Pretože viaceré ochorenia, aj keď ustúpia viditeľné príznaky, majú ešte ďalšie dôsledky, ktoré si neuvedomujeme - unavenosť, bolesti svalov, zhoršená pozornosť. Ak by sa na to sťažoval, skúste sa poradiť s pediatričkou.

Pokiaľ ide o motiváciu, tak vy viete, čo na neho platí. Či skôr pevnejší režim, ktorý mu dá istotu, že to zvládne, ale uvoľnenie tlaku. Skúste sa s ním porozprávať, nájsť vhodnú chvíľu a opýtať sa ho na ciele v budúcnosti. Chce sa ďalej sústrediť na šport, alebo objavil niečo nové, čo by ho bavilo, čím by chcel byť? Dohodnite sa, že mu pomôžete, aby sa k tomu cieľu prepracoval svojím úsilím. Musíte v ňom vzbudiť vnútornú motiváciu, kým ho budete tlačiť vy, situácia sa zrejme nevyrieši.

Stanovte spoločné krátkodobé i dlhodobé ciele. Napr. ukončiť ročník s maximálne 2 trojkami (to už preháňame, nakoľko ste písali, že je šikovný) ako krátkodobý cieľ, vrátiť sa aspoň čiastočne do predchádzajúcej formy v športe. Za ich dosiahnutie vlastným úsilím ho odmeňte. Z dlhodobých cieľov sú vhodné napr. prijatie na typ strednej školy, ktorý by ho bavil, napredovanie v športe, ktorému sa venuje a podobne.

Veríme, že trpezlivosťou a vzájomnou komunikáciou medzi Vami, ním, školou aj trénerom sa nakoniec situácia upraví a on znova získa návyky, formu a hlavne vnútornú motiváciu na sebe pracovať.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.