Kde v Žiline sa dá diagnostikovať, či brat trpí Aspergerovým syndrómom?

Zodpovedané
7. máj 2024

Dobrý deň,

môj brat má 19 rokov. Má silný komunikačný problém. Myslela som, že je ťažký introvert, ale odkedy býva u mňa (asi rok a pol) sme spolu často a vnímam kopec iných vecí. Má problém pozrieť sa do oči, veľké problémy v škole, ale nie agresivita, alebo zlé správanie, ale zlé známky (prepadá zo štyroch predmetov), vymeškané a neospravedlnené hodiny. Profesori tvrdia, že ho nič nezaujíma, že mu je všetko jedno. Na praxi ho veľmi chvália, že je veľmi šikovný, ponúkajú mu prácu po skončení školy. Je veľmi talentovaný na hudbu, repuje, skladá piesne, tvorí k ním hudbu. Má veľký problém veci dokončiť, keď dostane úlohu, nedokončí ju.

Kde v Žiline sa dá diagnostikovať, či brat trpí Aspergerovým syndrómom?

Moja mama sa trápi celý život a nikdy jej nikto nevedel pomôcť. Psychiatri vždy odporúčali lieky a psychológovia nekonečné sedenia, kde neboli žiadne výsledky. Mama bola vždy schaosená, nikdy nemala odvahu (na pre mňa normálne veci). Dokonca by som to nazvala strachom, keď má niečo vybaviť, zatelefonovať na úrad, lekárovi, boji sa, boli ju žalúdok, odkladá to, alebo niekdedy ani nevybaví. Potom znáša následky a kopí sa to. Keď sa jej pýtam prečo ten strach, tak hovorí že nevie čo má povedať, čo potrebuje vlastne vybaviť, alebo si nedokáže zapamätať čo jej odpovedali, keď natrafí na “správneho” zamestnanca, ktorý sa ku nej správa bez trpezlivosti, hneď sa rozplače a už nevyrieši vôbec nič. Má strach z autorít. Cíti sa menejcenná, alebo až bezcenná, na príťaž. Potom sa uzatvára do seba, aj doma. Nevychádza von, potom to prejde a zas je chvíľu lepšie. Učila sa zle, zmaturovala vraj len zázrakom. Má veľký talent na básničky, napísala úžasné básne verše k narodeninám, meninám, vedie detský tanečný krúžok (zadarmo, lebo nemá nato školu) v našej dedine a vymýšľa tance chodí s deťmi vystupovať na hody, do klubu dôchodcov, na Mikuláša, jasličková pobožnosť. Má veľké empatie a súcit so starými ľuďmi a miluje malé deti. Vždy hovorila, že tieto dve skupiny ľudí neubližujú. Keď mi niečo rozpráva, stratí sa v monológu, začne rozprávať o danej téme, odbočí rozpráva o inom. Zabudne, že podstata bola niekde inde. Musím ju nasmerovať, je proste domotaná.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili. Odpoveď nám síce kvôli zdravotným ťažkostiam trvala dlhšie, ale dúfame, že Vám aspoň trošku pomôže aj teraz.

Vaša otázka sa nesie v dvoch líniách:
1. Kde sa dá diagnostikovať Aspergerov syndróm.
2. Prejavy "inakosti" u brata a matky.

1. Diagnostika Aspergerovho syndrómu je v Žiline možná v zariadení Adept. Tu sa dozviete viac https://adeptzilina.sk/. Dokonca je to jedno z mála zariadení, ktoré dokážu autizmus, a teda aj AS, stanoviť aj u dospelého, čo vlastne už Váš brat je, hoci ešte navštevuje školu.

2. Prejavy, ktoré ste si u matky aj brata všimli, nemusia byť iba prejavom AS. Podľa Vášho popisu môže ísť, najmä u mamy, o poruchu pozornosti, ktorá nebola diagnostikovaná v detstve a ona sa ju nenaučila kompenzovať ani v dospelosti. Je viditeľné, že je veľmi šikovná a tvorivá, ale nedokáže dlhodobo udržať pozornosť ľahko sa nechá rozptýliť, čo má dosah na jej fungovanie. Sťažuje jej to dotiahnuť veci do konca a robí problém aj v komunikácii na úradoch. Kvôli tomu zrejme trpí jej sebavedomie a má nízku asertivitu - alebo ako ste vy povedali "odvahu". V jej prípade by situáciu zlepšilo, aby sa naučila svoj problém kompenzovať. Naučiť sa požiadať, aby jej informácie zopakovali, okamžite si ich zaznamenávať, cvičiť sústredenie. Samozrejme, takto sa to nedá diagnostikovať, ale môžete ju skúsiť nasmerovať, nech sa poradí s všeobecnou lekárkou a požiada ju o vyšetrenie na aj na neurológii.

U brata môže ísť tiež o poruchu pozornosti bez hyperaktivity. Človek sa zdá vtedy zasnený, akoby nevnímal a bolo mu všetko jedno. Pritom ide prevažne o problém so sústredením. Študentovi "utečie" pozornosť a on sa nevie rýchlo opätovne zorientovať, často to potom vzdá a stráca motiváciu to zmeniť. To však nevylučuje ani možnosti Aspergerovho syndrómu, alebo problém s motiváciou. Nakoľko ho nepoznáme, je to len v rovine uvažovania. Preto by sme Vám okrem Adeptu odporučili kontaktovať aj blízke CPP, ktoré bude mať zrejme aj skoršie termíny. Kým študuje, môžu mu ešte urobiť ďalšie vyšetrenia, resp. Vás na ďalšie miesta na smerovať. Budú mať výhodu, že brata uvidia, porozprávajú sa s Vami alebo s mamou. Po skončení školy to môže byť ťažšie a aj finančne náročnejšie. Stanovenie presnej diagnózy mu môže pomôcť nielen v škole, ale aj v budúcnosti, nakoľko zistí svoje dobré stránky, ale aj oslabenia a naučí sa ich kompenzovať.

V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať cez sociálne siete.

S prianím príjemného večera

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.