Dcéra sa nechce vzdať hrubej čiapky, zimných ponožiek a má problémy pri obliekaní. Bude autistka?

Zodpovedané
7. máj 2024

Dobrý deň,

čítala som, že autistické dieťa sa nedokáže hrať "akože na niečo", napr. na obchod, lekára, učiteľa. Máme podozrenie na nejaký ľahší autizmus u 4,5-ročnej dcérky. V súčasnosti je najväčší problém obliekanie. Ako prišla teplejšia jar, nechcela sa vzdať hrubej teplej čiapky, teplých zimných ponožiek, ani hrubšej zimnej bundy i napriek teplému počasiu. Ponožky vyťahuje až nad kolená. Nízke ponožky odmieta, musia byť veľkosť minimálne 39, aby z nich boli nadkolienky. V pohode by pre ňu stačili vo veľkosti 29.

Ako 2-ročná chcela nosiť len jedno tričko celé leto i napriek tomu, že má doma na výber veľa oblečenia. Viem, že presnejšiu odpoveď by sme dostali po vyšetrení u psychológa. Vyššie spomínané hry "akože na niečo" sa hráva velmi často. Dokonca sa s rukami hráme na jej podnet na psieho doktora a zo svojich rúčok urobí imaginárneho psíka.

Inak je veľmi bystrá, počíta do 12, vie farby po anglicky, obrázky vyfarbuje bez vyjdenia za čiaru, hovorí čisto, aj písmená L, R od 2 rokov.

Dal by sa podľa tohto vylúčiť autizmus?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Prejavov autizmu je viac, problém s oblečením je len jedným z nich. Zvyčajne ide o tzv. autistickú triádu - poruchu komunikácie (napr. oneskorený vývin reči, neverbálnosť, NKS), sociálnej interakcie (bočenie od ľudí, uprednostňovanie samoty, uzavretosť, problém zvládať sociálne situácie, precitlivelosť zmyslov) a predstavivosti (napr. neexistencia funkčnej hry). Vo Vašom popise sme tieto príznaky nenašli.

Môže byť len veľmi citlivá na chlad. Z praxe poznáme prípad chlapca, ktorý je veľmi chudý a citlivý na chlad, najmä ráno, preto má radšej teplejšie oblečenie. V jej prípade to môže byť tiež senzitivitou, ale aj väčším pocitom bezpečia v teplejšom a hrubšom oblečení. Skúste postupovať jemne. Vysvetlite jej, že príliš teplé oblečenie by jej mohlo uškodiť . Bola by spotená, prehriata a podobne. Skúste jej postupne ponúkať stále tenšie oblečenie, kratšie rukávy a podobne. Prispôsobte materiály, alebo nech sú napr. pančušky a legínky dierkované a podobne.

V prípade, že by sa začali objavovať hore spomenuté príznaky, kontaktuje Vašu pediatričku alebo centrum včasnej intervencie. Skúste sa tiež porozprávať s učiteľkami zo škôlky ako sa správa tam.

Veríme, že situácia sa postupne upraví, ale v prípade potreby nás kontaktujte cez sociálne siete.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.