Čo znamená zníženie základu dane na manželku?

Zodpovedané
7. máj 2024

Dobrý deň,

prosím o radu ohľadom RZD. Zdá sa mi, že účtovníčka urobila chybu, ale nie som si istá.

Manžel na mňa uplatnil zníženie základu dane, ale na RZD nie je. Viem, že je to pri príjme 4500 EUR a viac. Ide o to, že za rok 2023 som bola na MD a RD, žiaden príjem zo závislej činnosti som nemala. Pri dotazovani účtovníčka vravela, že kvôli presiahnutiu sumy nárok na uplatnenie nemá.

Neviem teda, či je to tak správne, alebo RZD treba spraviť ešte raz.

Môžete mi to vysvetliť?

Definície prečítané mám, ale nerozumiem tomu.

Ďakujem

Dobrý deň,

nezdaniteľná časť na manželku za rok 2023 je daná: 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky. Od tejto nezdaniteľnej čiastky musí odpočítať vlastný príjem manželky (tehotenské, materské, PN, príjem zo zamestnania) a z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca.

Vo Vašom prípade 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky (vyplatené materské v roku 2023). Ak ste mali vyplatenú materskú vo vyššej čiastke, tak účtovníčka postupovala správne.

S prianím pekného dňa,
Lenka