Dostanem výpoveď s odstupným. Ako postupovať, aby som si navýšila podporu?

Zodpovedané
7. máj 2024

Dobrý deň,

mám za sebou dva reťazové pôrody. Som stále na RD a som zamestnaná, ale zamestnávateľ nemá pre mňa prácu. Budem mať výpoveď s odstupným.

Ako postupovať, aby som si navýšila podporu?

Ako sa počíta preplatenie dovolenky (mám starú dovolenku 20 dní a za dva pôrody)?

Ako si vypočítam výšku odstupného za mesiac?

Mám nárok na dva mesiace.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste čerpali aspoň jeden - dva dni dovolenky pred ukončením pracovného pomeru a zvyšok by Vám preplatili aj s odstupným a so všetkým by súhlasil zamestnávateľ, tak tá preplatená dovolenka s odstupným navýši vymeriavací základ pre výpočet podpory v nezamestnanosti. Môže sa Vám alikvotne prepočítať maximálny vymeriavací základ, v danom mesiaci by ste boli aj na RD nielen čerpali dovolenku. Uvedené platí, ak ste nemali počas RD žiadny iný príjem. Ak by ste nečerpali aspoň deň dovolenky, tak by sa z preplatenej dovolenky a odstupného neodviedlo poistenie v nezamestnanosti a preplatená dovolenka aj s odstupným by sa nezohľadnili pri výpočte dávky v nezamestnanosti.

Preplatenie dovolenky a odstupné: Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Ten vidíte na páske.

Ak ste v rozhodujúcom období neodpracovali aspoň 21 dní alebo 168 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by ste dosiahli od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by ste zrejme dosiahli.

Ak by Vám vyplatili odstupné napr. v 05/2024, tak by sa na výpočet zohľadnil 1q./2024 (1-3/2024). Ak ste boli celý 1q. 2024 na RD, použil sa pravdepodobný zárobok.

S prianím pekného dňa,
Lenka