Ukončil som pracovný pomer. Mám nárok na podporu?

Zodpovedané
7. máj 2024

Dobrý deň,

pracoval som 1,5 roka a potom som ukončil pracovný pomer. Nezaevidoval som sa na úrade práce, ale čerpal som 3 mesiace PN.

Po 3 mesiacoch som nastúpil do istého zamestnávateľa a tam mám odpracované ďalšie 3 mesiace.

Mám nárok na podporu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Ak Vám PN trvala aj po ukončení pracovného pomeru, tak potom Vám toto obdobie po skončení pracovného pomeru nezapočítajú do potrebných dní poistenia v nezamestnanosti a bude Vám ešte chýbať obdobie do priznania dávky v nezamestnanosti. Neuvádzate predošlé obdobie (za posledné štyri roky).

S prianím pekného dňa,
Lenka